Opublikowany przez: monika.g 2016-01-13 15:43:03
Zakrzepica to wrodzona lub nabyta choroba, podczas której w żyłach tworzą się zakrzepy, a powodują je zaburzenia krzepnięcia krwi. Inaczej nazywana jest trombofilią, ale różni się od niej tym, że trombofilia to podwyższone ryzyko zachorowania na zakrzepicę, związane z zaburzeniami krzepliwości krwi. Zakrzepica zaś to już zdiagnozowana choroba, która powoduje powstawanie zakrzepów w żyłach. Choroba ta powoduje tworzenie się skrzeplin przylegających do ścian żył, przez co mogą się one zatykać powodując niedotlenienie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Najniebezpieczniejsze jest oderwanie się takiego skrzepu i przedostanie się go z biegiem krwi do serca. Jeśli dotrze aż tam, powoduje zatrzymanie krążenia i śmierć.
Trombofilia przyczyną poronień
Trombofilia może być przyczyną niewyjaśnionych i powtarzających się poronień. Ciąża należy do głównych czynników ryzyka powstania zakrzepicy obok wrodzonej lub nabytej trombofilii, zespołu antyfosfolipidowego, leczenia hormonalnego, otyłości, niewydolności serca i udaru mózgu, a także przebytych zabiegów operacyjnych, urazów i zakażeń.
Trombofilia wrodzona powstaje w wyniku mutacji genów i niedoboru inhibitorów krzepnięcia: antytrombiny, białka C i białka S. Zwiększa ona niebezpieczeństwo występowania nawykowych poronień. Rośnie również ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa lub wystąpienia u niego wad cewy nerwowej.
Trombofilia nabyta natomiast związana jest z chorobami immunologicznymi oraz tkanki łącznej takimi jak zespół antyfosfolipidowy, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, nowotwory i chemioterapia oraz zakażenia i stany zapalne.
Trombofilia objawy
Do objawów trombofilii w czasie ciąży zaliczamy bóle nóg i ich obrzęk oraz bóle i duszności w klatce piersiowej, które często są bagatelizowane i przypisywane normalnym objawom ciąży. Poza tym w przypadku zakrzepicy mogą wystąpić także nierówno spuchnięte kończyny (uda, łydki), sinienie stóp i podudzi, bóle nóg przy chodzeniu i staniu, a nawet w czasie spoczynku, poszerzone naczynia krwionośne, przyspieszone bicie serca, stan podgorączkowy lub gorączka.
Dlaczego w ciąży istnieje większe ryzyko powstania zakrzepów?
Rozwijający się płód wpływa na zwiększenie nacisku na żyły biodrowe, co sprzyja niewydolności tętnic i powstaniu zakrzepu w tym miejscu. Może to spowodować drętwienie i niedowład nóg. Zmiany hormonalne zachodzące w czasie ciąży również wpływają na zmiany w obrębie żył i krzepliwości krwi. Hormony powodują, że żyły się poszerzają, co sprzyja zastojowi krwi.
Wszystkie te zmiany powodowane przez trombofilię wrodzoną lub nabytą mogą być przyczyną poronień nawracających, obumarcia płodu, przedwczesnego oddzielenia się łożyska oraz stanu przedrzucawkowego.
Trombofilia - badania i leczenie
W przypadku już nawet dwóch poronień w jednym związku zalecane są badania genetyczne w kierunku trombofilii. Pobierany jest wtedy wymaz z jamy ustnej. W czasie czynności laboratoryjnych badany jest gen MTHFR (C677T, A1298C), gen protrombiny (G20210A) i czynniki V Leiden, PAI – I/SERPINE1 oraz V R2, pozwalające na wykrycie zakrzepicy, a także chorób serca.
Po wykryciu zakrzepicy leczenie polega na przyjmowaniu leków, które rozrzedzają krew i zmniejszają jej skłonność do krzepnięcia. W przypadku wykrycia zakrzepicy w czasie ciąży leczenie polega na podaniu leków przeciwzakrzepowych (heparyny) w postaci zastrzyku w brzuch. Leki te są bezpieczne dla dziecka, gdyż nie przedostają się przez łożysko.
Trombofilia prowadząca do zakrzepicy jest bardzo niebezpieczna i trudna do zdiagnozowania. Jednak w przypadku kobiet bezskutecznie starających się o ciążę lub tych, które poroniły istnieją wskazania do przeprowadzenia badań w kierunku zaburzeń krzepliwości krwi. Dzięki temu można w porę wykryć chorobę i skutecznie ją leczyć, a następnie bezpiecznie zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
87.206.*.* 2016.03.15 21:25
Dwa razy poronilam, wykryto wtedy trombofilie. Cała następna ciążę przyjmowalam clexane 0,4 i acard i urodziłam zdrową, 4,5kg córeczkę
Stokrotka 2016.01.14 17:41
Warto poczytać
EKelly95 2016.01.14 14:58
Nieprzyjemny temat, ale dobrze znać fakty.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.